Badania dotyczące wczesnego wykrywania raka płuca

Na prośbę Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, która zwróciła się do Księdza Arcybiskupa z prośbą o przekazanie informacji o możliwości skorzystania z badania przesiewowego dotyczącego wykrywania raka płuca, przekazujemy następujące ogłoszenie:

Rak płuca to najgroźniejszy nowotwór u człowieka zbierający największe żniwo ze wszystkich nowotworów – z jednej tylko przyczyny – braku objawów. W przypadku jednak wczesnego wykrycia raka płuca jest on prawie w 100% uleczalny. Taką szansę dają badania przesiewowe przy zastosowaniu tomografii komputerowej. Badania przeprowadza się u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania. Każdy kto ma powyżej 50 lat i pali lub palił nałogowo papierosy przez co najmniej 20-30 lat należy do tej grupy.

Badanie polega na niskodawkowej tomografii komputerowej, bez kontrastu. Dodatkowo osoby uczestniczące w badaniu spotykają się z kardiologiem, dietetykiem i mogą skorzystać z porady antytytoniowej. Tym konkretnym badaniem objęte są osoby w wieku 50-79 lat, które palą lub paliły papierosy.

Zachęcamy do skorzystania z okazji i wzięcia udziału w programie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: (58) 349 31 39 we wtorki i czwartki w godz. 8.00-14.00.

/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

/-/ Ks. Rafał Dettlaff

Kanclerz Kurii