Środa Popielcowa 2018

Środa Popielcowa – Popielec – to kolejny dar, jaki otrzymujemy od Boga. Dar-zaproszenie, by wyruszyć w drogę, która jest naszym nawróceniem. U jej kresu czeka Bóg. Ale On także idzie z nami przez cały czas…

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w dniu dzisiejszym obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (tylko jeden posiłek do syta, dwa mniejsze). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Nie istnieje natomiast obowiązek uczestniczenia w dzisiejszej Mszy świętej. Mimo to zachęcamy do wzięcia w niej udziału. W czasie Mszy dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Jest on przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty.

W naszym kościele Msze św. w Środę Popielcową o godz. 6.3o, 8.oo, 9.oo, 10.oo, 16.oo, 18.oo i 20.oo. Wszystkie Msze św. sprawowane są w kościele górnym. Na wszystkich Mszach św. obrzęd posypania głów popiołem. Spowiedź przed każdą Mszą św.

Więcej o Popielcu

Kazanie o. Proboszcza z 2011 r.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.