Duszpasterstwo Głuchoniemych

Początek duszpasterstwa wiąże się z osobą p. Tadeusza Kostucha, który pewnego dnia w latach 60. ubiegłego wieku, będąc osobą głuchoniemą i pragnącą odbyć spowiedź, udał się do naszego klasztoru w Gdyni. Pokazał spowiednikowi karteczkę z grzechami, a kapłanem tym był o. Maciej Krzymowski, który w czasie formacji seminaryjnej opanował język migowy. Wspólnie postanowili zjednoczyć siły i założyć duszpasterstwo osób głuchoniemych.

Niezwykłe było również spotkanie z ówczesnym arcybiskupem diecezji podczas parafialnego odpustu 13 czerwca 1963 r. Widząc żarliwość głuchoniemego wiernego, którego słowa tłumaczył właśnie o. Maciej, obiecał powołanie do życia specjalistycznego duszpasterstwa.

Od chwili utworzenia duszpasterstwa głuchoniemi mieli już swoich opiekunów. Nasi ojcowie na przestrzeni lat zmieniali się, co bardzo martwiło wiernych, którzy jako niesłyszący byli głównie „wzrokowcami”. Po tragicznej śmierci p. Tadeusza, córka Elżbieta, przejęła jego rolę w duszpasterstwie. Tłumaczyła m.in. na język migowy Msze św. Wielką radością dla głuchoniemych stało się utworzenie kolejnego duszpasterstwa, tym razem przy parafii Najświętszej Maryi Panny. Duszpasterzem głuchoniemych został proboszcz – ks. prał. Edmund Wierzbowski.
Zwyczajem stało się, że po Mszach św. wierni spotykają się na agapie. Zarówno przy jednym, jak i przy drugim kościele znalazły się na ten cel pomieszczenia. 

Należący do duszpasterstwa spotykają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca. O godz. 11:00 sprawowana jest dla nich Msza święta w kaplicy świętego Antoniego, wcześniej mają w zakrystii możliwość spowiedzi. Przedłużeniem radości ze spotkania z Chrystusem w Eucharystii jest wspólna agapa w salce i czas na rozmowy.

Opiekunem wspólnoty jest o. Franciszek Kapusta
Świecką osobą odpowiedzialną jest p. Elżbieta Gurska – kontakt telefoniczny: 605 349 411.